Autor Wątek: Interfejs, teleportacja, zbieranie przedmiotów i poruszanie na ukos(H5B|E03).  (Przeczytany 360 razy)

High5Boy

  • Zaczynający przygodę
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: +19/-0
    • Zobacz profil
Spis treści

I. ZBIERANIE PRZEDMIOTOW
II.  Potwory i ich teleportacja
III.  Chodzenie na ukos
IV.  Questy i ich aktywacja
V.   SKLEP ALCHEMICZNY
VI.  Sugerowane poziomy potworów w nazwie
VII. Bank/Magazyn w grze
VIII.Hotkeys
IX.  Szyldy nad sklepami
X.   FORUM   Przyciski Cytuj,Modyfikuj...
XI.  Strona główna perihelion.pl

--------ZBIERANIE PRZEDMIOTOW---------
Podnoszenie przedmiotów działa jak stos tzn. Powiedzmy mamy pełny plecak w którym
znajdują sie między innymi skrzydła trutnia. zabijamy trutnia, wypadają skrzydła
przykryte kasą, a potem rosiczkę, wypadaja platki(ktorych nie mamy w plecaku) i kasa.

Co się dzieje?
Nie możemy podnieść skrzydeł, bo "widok" przysłaniają nam płatki(sąna samym
szczycie, nad skrzydłami) . Żeby teraz zebrać nasze ukochane skrzydła. Musimy wyrzucić coś
na chwilę na ziemię, zebrac płatki, kase, nasze skrzydła, wyrzucić płatki i
podnieśc przedmiot, który wyrzuciliśmy żeby zrobić sobie miejsce.

[Rozwiązanie? x2]
1. Postać będzie podnosić najpierw wszystkie przedmioty, które są już w jej
    plecaku,  a zostawiać te na które nie ma miejsca.

2. Zrobić po Diablo'wskiemu, wciskam guzik i pojawiają się nazwy przedmiotów,
     na ktore mogę kliknąć i zebrać.

[Problem?]
Tak, jeśli takie było założenie "Automatycznego zbierania" ze sklepu. A to z kolei
było oparte na złym założeniu że zwykłego gracza trzeba karać ;D

Powinno działać to np. tak:
Automatycznie zbieranie - gracz jest nad łupem, albo kratkę obok łupu i wszystkie przedmioty,
                                         które może podnieść wpadają mu do plecaka. Nie musi zatrzymywac się
                                          i klikać spacji na drop'em.(Przez teleportację, praktycznie każdy potwór kończy
                                          przy naszej twarzy, więc wszystkie przedmioty z zabitych potworów są
                                          od razu w plecaku)

Zwykły gracz - z każdym zabitym potworem musi stanąć na ciele i kliknąć kilka razy spacje.

-------Potwory i ich teleportacja---------
A. Potwory, które dopiero co się teleportowały na północ od nas i są "niskie"(sprite od samego dołu) np. rosiczka, ciężko zaznacza się je myszką.

Może to nikomu nie przeszkadzac bo np. łucznik i tak może je zaatakować, ale powoduje  to np. poniżej 10 poziomu, zaznaczanie samego siebie i następująco wiadomość:


1. Więc, po co w ogóle teraz możliwość zaznaczania samego siebie? Myśle, że powinniśmy być "przezroczyści" dla naszej myszki,
     nie tyko ze wzgląd na tą wiadomość poniżej 10 poziomu. A umki leczące i potiony i tak powinny nas leczyć.

B. Wreszczcie myślę, że trzeba przedyskutować samą idee teleportu potworków do gracza.

1. Jaki jest sens gry postacią dystansową taką jak łucznik czy łowca, jeśli i tak  potwory kończą przy nas?

2. Ucieczka przed potworami jest praktycznie nie możliwa, nie można ani zwiedzać map z niższym poziomem(gracz jest uwięziony w jednej i tej samej lokacji przez

kilkanaście poziomów, a potem z wyższym poziomem to już w ogóle, na kilka dni/tygodni), ani np. przebiec z alenthar do endurion(na PVP z poziomem np 30) bo  prawie na pewno zdechniemy po drodze, bo potwory po prostu zrespią nam się przed nosem.

[Rozwiązanie]
Raz, że potwory powinny miec możliwość poruszania się po skosie(podobnie jak ludzie, patrz. niżej).

Dwa, powinny teleportować się do najbliższej wolnej kratki w linii prostej do gracza. Nie potrzeba żadnych algroytmów i zabawy z grafami. Potwór zawsze sprawdza czy kratki "przed soba", zanim zdecyduje co zrobić Przykład:
____________________________________________________________
Legenda: X - wole miejsce | O - zajęta kratka | G - gracz | P - potwór
1:
XXXXXXX
XXPXXXX
XOOOXXX
XXXXXXX Gracz ucieka w dół, potwór nie teleportuje się kratkę przy graczu,
XXXXXXX ale kratkę za przeszkodą(O)
XXGXXXX
XXXXXXX
XXXXXXX
__________________________________________________________
2:
XXXXXXX
XXPXXXX
XXOXXXX
XXXXXXX Gracz ucieka w dół, potwór nie teleportuje się kratkę przy graczu,
XXXXXXX ale po skosie przechodzi na kratkę na lewo/prawo od przeszkody(O)
XXGXXXX
XXXXXXX
XXXXXXX
__________________________________________________________
Od teraz trochę "techniki i logiki", phex skuma.
3:
XXXXXXX
XXPXXXX
XOOOXX
XXXXXXX Gracz ucieka w dół,lekko po skosie potwora(G.x-P.x >0), potwór nie robi
XXXGXXX od razu teleportu tylko sprawdza kratkę południową,
XXXXXXX południowo-wschodnią i wschodnią. "Wschodnia jest ok ide w prawo".
XXXXXXX
___________________________________________________________________________
4:
XXXXXXX
XX.POXX
XOOOXX
XXXXXXX Gracz ucieka w dół, po skosie potwora(G.x-P.x >0), potwór jest zablokowany.
XXXXXXX bieże pozycje gracza (G.x) odejmuje od swojej P.x dzieli przez 2,
XXXXGXX czyli nowaPozX = P.x+(G.x-P.x)/2,
XXXXXXX a następnie szuka najbliższego wolnego M.y(mapa).

Jak szuka? Bierze X z nowaPozX i sprawdza czy Punkt(nowaPozX,P.y+2) jest wolny. Jak nie jest to idzie w lewo i prawo na X'ach(nowaPozX jest środkiem od ktorego zaczynamy poszukiwanie wolnego pola), czyli spr sobie dalej Punkt(nowaPozX+1,P.y+2) | Punkt(nowaPozX-1,P.y+2) | Punkt(nowaPozX+2,P.y+2) Punkt(nowaPozX-2,P.y+2).
I tyle max 2 kratki  od środku jeśli dalej nie ma "wolnego pola" zwiększamy druga wspolrzedna o 1 czyli szukamy od nowa z Punkt(nowaPozX,P.y+3)//+3
____________________________________________________________________
To tak mniej więcej. Bardzo chętnie zobacze co sądzą o tym inni gracze

C. Czemu potwory mają "pamięć" o nas nawet jeśli wyjdziemy z mapki?
Powinna im sie resetować, bo jeśli ktoś zluruje nam potworki pod wejścia albo sami to zrobimy, uciekając.
Przejście jest wtedy całkowicie zamknięte, a my skazani na to, aż ktoś wejdzie i wyjdzie z mapki,
żeby potwory "zapamiętały" jego zamiast nas....
O ile dobrze pamiętam, sytuacja powtarza się nawet po naszej śmierci.

2. Czemu potwory nadal widzą nas, gdy znikną nam z widoku (poza skrajem ekranu)?
    Taki prosty głupi przykład:  Uciekamy przed potworami przechodzimy na drugą mapę na samym jej szczycie.
                       Chcemy mimo wszystko przejść  przez tą mapę dalej, więc korzystamy z przejścia na samym dole mapy.
                       Co się dzieje? Potwory z samego topa mapy teleportują się na sam dół i dalej mamy przesrane.

Wystarczy prosty wzór, sprawdzany co każdy krok potwora i to czy odległość potwora od gracza jest większa od ilości kratek, które widzi gracz na swoim ekranie(w  tej chwili ile? z 15 kratek?):

Źródło: http://matematyka.pisz.pl/strona/1248.html

-------Chodzenie na ukos-----
Jeśli chcemy przejść np pomiędzy pniem, a drzewem, lub gdziekolwiek w ustawieniu typu:
____________________________________________________________
Legenda X - wole miejsce | O - pień/drzewo/zablokowana kratka | G - gracz

XXGOXXX
XOOXXXX
XOOXXXX
XXXOXXX
____________________________________________________________
Teraz, jeśli gracz chce przejść na południowy wschód >v, nie może tego zrobić.

-------Questy i ich aktywacja----------
Spotkałem już 2 osoby, które nie wiedziały, że trzeba aktywować zadanie,
aby zaczęło ono byc zaliczane, albo wypadały odp. przedmioty.

[W czym problem?]
Może zbyt słabo rzucający się kolor "aktywacji"?

[Propozycje]
1. Wprowadzić czarno na białym napis Aktywny(zielony)/Nieaktywny(czerwony)
    np pod nazwą quest'a po rozwinięciu:


2. Ikonka obok nazw typu czerwony krzyżyk(nieaktywne) i zielony "ptaszek"(aktywne):


Albo coś innego warto nad tym pomyśleć.

----------SKLEP ALCHEMICZNY------------
Wydaje mi się dziwną nazwą takie coś: Skrol Alchemii


Nie lepiej Księga Alchemika(byłbym za tym np potem Księga Drawala/Kowala/ itp.), albo Przepisy alchemiczne?


----------Sugerowane poziomy potworów w nazwie--------Myślę, że mądrze by było podawać te poziomy max do 25 poziomu(rosiczki), potem gracz jest na tyle "doświadczony", że nie musi znać dokładnego poziomu potwora, którego spotka, po prostu to sprawdzi?

Takie "osaczanie" graczy oczwistościami, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jak myślicie?

-----------------Bank/Magazyn w grze----------------[Banki]
Banki jak wiadomo powinny być neutralne.
W Bankach będzie przechowywane np. do 15 przedmiotów.
Wiem phex że są plecaki za AM. Ale to w żaden sposób temu nie szkodzi. Dlaczego? Bo większe plecaki są przez 48h, czyli nie po to żeby trzymać tam non stop "stare przedmioty", ale przydatne podczas dłuższych wypraw za miasto, albo jak ktoś gra dzień i noc. Tym bardziej, że wraz z wprowadzaniem nowych przedmiotów i update'ów tych rzeczy będzie przybywać.

Nie chodzi o to, żeby ten Bank traktować jak plecak, ale jak coś gdzie możemy "przechować na potem" różne drobiazgi, przykłady:
- akurat trafia się okazja, ktoś na globalnym reklamuje przedmiot taniej niż jest tego wart, jednym słowem okazja. My nie mamy miejsca w plecaku, bo mamy mnóśtwo składników do alchemii, a potem także do innych "prac".
- Z drugiej strony: Mamy coś do sprzedania, właśnie kupiliśmy nowy set, nie ma klientów na nasz stary dobrze podpimpowany +10 hełm. Co teraz?
- dojdą nowe prace, będziemy łowić 5 rodzajów ryb, rąbać 5 rodzajów drewna. A gdy nam się znudzi "pracowanie" idziemy na expa, znowu zbierając składniki alchemiczne. Znowu brakłoby miejsc w plecaku.
- po za tym doszły dodatkowe przedmioty, które możemy założyć, gdzie to wszystko pomieścić?

[Magazyn]

To nic innego jak Bank, tylko że takie magazyny są np. nad rzekami, stocznie, firma transportowa itp. Więc założenia byłby te same po prostu inne koncepcja.

[Questy]
Bankier zleca nam bezpieczne przetransportowanie skrzyni ze złotem do konwoju w połowie drogi między Alenthar, a Endurion(pamietacie? banki są neutralne, współpraca miedzy alenthar a endurion to nic "nienormalnego")

-----------------Hotkeys----------------------Skróty klawiszowe do otwierania różnych okienek w interfejsie:
I(ventory) lub P(lecak) - Plecak
C(haracter) lub P(ostac) - Statystyki Postaci
U(lepszanie) - otwiera zestaw do wytwarzania + plecak
i inne. Myśle że każdy miałby swoje propozycje

-----------------Szyldy nad sklepami----------------
Będąc pierwszy raz w nowym Alenthar, byłem zagubiony, nie wiedziałem  co gdzie jest albo o zgrozo myliłem się wchodzą do sklepu z Alchemią zamiast do tego z bronią.

Alchemia


Magiczny


Zbrojownia


Myślę, że jest jeszcze dużo miejsca na jakieś porządne szyldy

-----------------FORUM   Przyciski Cytuj,Modyfikuj...----------------------

Przyciski w dolnej części posta nie są "podlinkowane", nie można ich używać. da się to załatwić?

-----------------Strona główna perihelion.pl----------------
1. Za mało zdjęć z gry w  tym "sliderze". Tylko jedno. Powinny zmieniać się co pare sekund. Przynajmniej 3 obrazki.

2. O grze - nowe info
Jak najdokładniejszy opis tego co można spotkać w grze.

Myślę, że często, szczególnie, nowi gracze wchodząc na wyspę przeznaczenia, nie wiedząc nic o grze, tłukąc non stop te same potwory mogą szybko się zniechęcić, nie wiedząc co ich czeka dalej.

Ja sam często szukam jakiegoś poradnika/opisu uzbrojenia/skilli itd w grze podczas jej ściągnia.

Takie wiki z ogólnymi info o Questach, lokacjami NPC w każdym mieście, mapą świata, spisem przedmiotów, w przyszłości prac, o tym jak ulepszać przedmioty i że w ogóle to jest możliwe, trafiłoby w gusta "newbie" ;)

Taka modernizacja tego co jest + nowe informacje
np.
Sterowanie rozdzielić z komendami, dodać obrazki

Alchemia:
zrobić karty jak w firefox'ie przy pomocy jQuery i podzelić w kartach:
Potiony | MiszMasz | Statystyki
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2012, 01:41:08 pm wysłana przez High5Boy »

pheXion

  • Administrator
  • Wojownik Perihelionu
  • *****
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +48/-7
    • Zobacz profil
Ładny spis. Niektóre pomysły mi się podobają. Najbardziej podoba mi się opis problemu i sugerowane rozwiązanie, bo wiele osób zgłaszających ulepszenia do gry zapomina o tym :)

Meronija

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Świetne :)Ale jestem z Endurion i trochę bardzo mi się nie przyda spis sklepów z Alenthar :(

Perihelion - Polska gra mmorpg